Rwanda Rattaretk – väikeses riigis suured elamused

Detsember 2024

2024. aasta detsembri alguses, just aasta kõige kiirematel päevadel astusime eemale igapäeva elu saginast ning läksime seiklema. Meie valik langes Rwandale, tuntud oma erilise maastiku poolest ja täiesti erinev ülejäänud Aafrikast. Ehk käisime 2024. aasta detsembrikuus Rwandas rattamatkal.

Marsruut oli põnev – igal päeval midagi uut ja huvitavat. Tee peal kohtasime palju sõbralikke kohalikke, kes olid alati valmis juttu puhuma või meid uudistama. Sõitsime läbi põldude, džungli ja külateedel, kokku umbes 30-60 km päevas.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Puhas Aafrika

Lõuna-Aafrika ühes väikeses riigis avaneb külalistele haruldane pilt: maa on peamiselt lapsi täis ja vanemaid inimesi peaaegu ei näe. Rwanda on ka väga tihedalt asustatud – seal elab umbes 14 miljonit inimest, mis on tunduvalt rohkem kui kaks korda Eesti rahvaarv, hoolimata sellest, et riigi pindala on poole väiksem. Enamik maast on haritud põllumaaks, vaid rahvusparkides näeb looduslikku metsa, mis on säilitatud loodus- ja loomakaitse eesmärgil. Võite siis ette kujutada, kui tihedalt asustatud see riik on.

Vaatamata piiratud ressurssidele paistab Rwandas silma erakordne puhtus, mis eristab seda paika paljudest teistest Aafrika regioonidest. Namiibia ja teised naaberriigid võivad küll jagada mõningaid sarnasusi, kuid just see riik on loonud endale unikaalse identiteedi läbi kogukondliku korra ja riiklike algatuste.

Innovatsioon läbi kohustuse

Riigi valitsus on kehtestanud riikliku koristuspäeva, mis toimub iga kuu viimasel laupäeval, meenutades mõneti Eesti “Teeme ära” algatust. Lisaks pakutakse sotsiaalabi programmi raames töötutele ja vaesematele inimestele kahe tunni jagu päevatööd, mille käigus tegeletakse nii teede ehituse kui ka põhjaliku koristamisega. Selline lähenemine mitte ainult ei aita hoida keskkonda puhtana, vaid ka vähendab töötust ja parandab elukvaliteeti. Meie oma rattamatkal nägime näiteks, kuidas näppudega teeääres muru rohiti. Lible, lible haaval..

Haridus ja tervishoid eeskujuks

Rwandas on haridus sügavalt väärtustatud ja riik on teinud märkimisväärseid investeeringuid tagamaks, et kõik lapsed saaksid kohustusliku hariduse. Sama kõrgel tasemel on ka tervishoid, mis võrreldes teiste Aafrika riikidega paistab silma erakordse kättesaadavusega – ravikindlustus on tasuta kõigile elanikele, sõltumata nende sissetulekust. Lisaks on meditsiiniline jälgimine pärast sünnitust riiklikult tagatud, mis rõhutab Rwanda pühendumust oma inimeste heaolule. Kuigi väidetakse, et kõik naised sünnitavad haiglas, jääb küsimus, kas maapiirkondades elades on haiglasse jõudmine alati võimalik.

Demokraatia piiril

Kuigi Rwanda valitsus on autokraatlik, näib, et nad suunavad riiki siiski õiges suunas. Majanduslikud ja sotsiaalsed edusammud on märgatavad, näiteks on oluliselt paranenud põhimaanteed, mis on asfalteeritud ja isegi valgustatud, mis näitab riigi investeeringuid taristusse.

 

Haridus on samuti prioriteet – riik panustab märkimisväärselt, et kõik lapsed saaksid hariduse, tagades kohustusliku koolikohustuse. See kõik viitab sellele, et riigi juhtimine keskendub oluliste teenuste ja struktuuri arendamisele, mis toetab üldist heaolu ja arengut.

 

Enamik elanikest tegeleb põllumajandusega, kasvatades toitu nii endale kui ka müügiks. Kuigi täpset sissetulekut on raske hinnata, on lihtsate tööliste päevapalk vaid 1-2 dollarit. Vaatamata sellele, et Rwanda on suhteliselt vaene riik, on selle SKP võrreldes mõnede naaberriikidega üsna korralik, mis viitab stabiilsele majanduskasvule ja arengule.

Kliima ja loodus

Kui rääkida ilmast, siis Rwanda kliima on mõõdukas tänu kõrgele asukohale, mis muudab seal viibimise meeldivaks. Kuigi vihma sajab tihti, on ilm enamasti soe ja niiske, mis on ideaalne põllumajanduse jaoks ning võimaldab riigil ekspordiks kasvatada kohvi ja teed. Ka rattamatkaks on selline ilm suhteliselt ideaalilähedane.

Tee ja kohvi istandused, samuti vähesed mineraalivarud on peamised ekspordiartiklid. Vaatamata metsade vähenemisele, mis on tingitud nõudlusest ehitusmaterjalide ja küttepuude järele, leidub rahvusparkides endiselt looduslikke metsi.

Toit ja kultuur

Toit on elav segu kohalikest ja rahvusvahelistest maitsetest. Riis, oad ja kassava on igapäevased toiduained, millele lisanduvad kohalikud eripärad nagu aurutatud kassava jahust pallid ehk ugali, ka seda saime tihti maitsta. Meie jaoks on need klimbilaadsed tooted, aeg-ajalt olid need meile isegi maitseelamuseks.

Rwandas saime nautida mitmekesist toiduvalikut, mille kvaliteet varieerus heast väga heani, kuigi mõnikord oli see ka keskpärane. Traditsiooniliseks roaks oligi seal kassava lehtedest tehtud roog, mis sarnaneb oma maitse poolest India karrile, kuid tavaliselt serveeritakse seda ilma lihata, lihtsalt kastmena.


Traagiline ajalugu

1994. aastal leidis Rwandas aset traagiline genotsiid, mille käigus hukkus umbes 1,3 miljonit inimest. See genotsiid kestis 100 päeva ja põhjustas ulatuslikke kannatusi. Toona moodustasid Tutsid umbes 15% ja Hutud 85% rahvastikust, kes rääkisid sama keelt ning jagasid paljuski ühist kultuuri, kuid erinesid sotsiaal-majanduslikult. Genotsiidi ajal põhjustasid etnilised pinged massilist vägivalda, kus Hutud valdavalt ründasid Tutsisid.

Pärast genotsiidi on Rwanda teinud suuri pingutusi lepituse ja rahvusliku ühtsuse nimel. Täna on Rwanda üks turvalisemaid riike Aafrikas. Linna peal võib vabalt jalutada, kohalikud on sõbralikud, kuigi võõrastele pööratakse palju tähelepanu, mis võib tunduda Põhjamaa inimesele üsna intensiivne.

Teistmoodi Aafrikasse lähme tagasi ka veel

Kogu see kogemus – alates linnade puhtusest ja kohalike eluviiside kaasahaaravast avastamisest kuni riigi looduslike vaatamisväärsuste ja ajalooliste paikade külastamiseni – teeb Rwandast ainulaadse ja meeldejääva reisisihtkoha.

Kes järgmise reisi sinna tahab kaasa teha, saab end kirja panna siin: www.andmoments.com/reisid/rwanda/